Centralna tehniška knjižnica Univerze v Ljubljani omogoča dostopnost spletišča www.odprta-knjiznica.si v skladu z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij (Uradni list RS, št. 30/18).

Za zagotavljanje zakonskih zahtev glede dostopnosti so bile omogočene nekatere prilagoditve, kot so:

• odzivno oblikovanje (spletna stran se prilagodi velikosti uporabnikovega zaslona brez izgube strukture ali vsebine),
  • spletišče vsebuje namenski vtičnik, ki omogoča različne vrste prilagodljivosti glede dostopnosti,
  • omogočeno je povečevanje črk brez izgube vsebine ali funkcionalnosti,
  • spletišča je z uporabo funkcionalnosti brskalnikov mogoče uporabljati tudi samo s tipkovnico (navigacija brez miške),
  • ustrezni barvni kontrasti (med besedilom in ozadjem),
  • spletne strani ne vsebujejo utripajočih vsebin in so varne za uporabo za vse skupine uporabnikov, ki bi jim bliskovite spremembe in utripajoči elementi lahko povzročili reakcije ali napade,
  • omogočeno je opremljanje slik z nadomestnim besedilom,
  • omogočena je uporaba različnih ravni naslovov,
  • spletišče ima izdelan zemljevid strani,
  • spletišče deluje predvidljivo.

STOPNJA SKLADNOSTI

Spletišče www.odprta-knjiznica.si je delno skladno z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij zaradi spodaj navedenih izjem.

NEDOSTOPNA VSEBINA

Dostopnost spletišča www.odprta-knjiznica.si redno spremljamo in izboljšujemo. Kljub temu nekatere objavljene vsebine še ne izpolnjujejo vseh zahtev glede dostopnosti, kot jih določa Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij.

Take vsebine so:

• Nekatere fotografije niso opremljene z nadomestnim besedilom. Gre predvsem za fotografije dekorativne narave oziroma takšne, ki vizualno dopolnjujejo besedilo. Do besedila je tako možno dostopati tudi brez uporabe fotografij ali njihovih nadomestnih besedil.
  • Slike v nekaterih virtualnih razstavah nimajo nadomestnega besedila.
  • Nekatere datoteke formata PDF, pri katerih gre za skenirane dokumente, niso dostopne za uporabnike z določenimi oblikami oviranosti.
  • Video posnetki predavanj v Odprti akademiji niso podnaslovljeni in zanje ne obstaja nadomestno besedilo. Namesto tega je k vsakem video posnetku priložena PowerPoint predstavitev z vsebino predavanja.
  • Spletišče nima iskalnika po straneh. Dostop do vsebin je možen preko zemljevida strani.
  • Nekatere kompleksne tabele s podatki ne izpolnjujejo nekaterih zahtev glede dostopnosti.
  • Ravni naslova so v nekaterih primerih preskočene zaradi boljšega prikaza elementov na strani.

PRIPRAVA IZJAVE O DOSTOPNOSTI

Ta izjava je bila pripravljena 16. septembra 2020 na podlagi samoocene.

Izjava je bila nazadnje pregledana 17. aprila 2023.

POVRATNE IN KONTAKTNE INFORMACIJE

Zaradi rednih posodobitev vsebin lahko obiskovalci spletišča www.odprta-knjiznica.si kljub prizadevanjem, da bi bile vse spletne strani dostopne in prijazne širšemu krogu javnosti, občasno naletijo na težave z dostopnostjo.

Obvestilo o morebitnih primerih neskladnosti objav z določili Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij in zahteve po posredovanju informacij v dostopni obliki lahko pošljete po navadni ali elektronski pošti na naslov:

Centralna tehniška knjižnica Univerze v Ljubljani
Trg republike 3

01 2003 405
post@ctk.uni.lj.si

Odgovor boste prejeli v osmih dneh od prejema sporočila. Če v tem roku ne bomo mogli podati ustreznega odgovora, vam bomo sporočili razloge za zakasnitev odgovora in kdaj bo odgovor podan.

IZVRŠILNI POSTOPEK

V primeru, da ugotovite odstopanja od določil Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij, lahko podate prijavo inšpektorjem za informacijsko družbo po navadni ali elektronski pošti na naslov:

Inšpektorat Republike Slovenije za informacijsko družbo
Davčna ulica 1